„Hollywoodzki” uśmiech jest marzeniem wielu z nas. Idealnie proste, białe zęby mogą wydawać się nieosiągalne. Jednak gdy nasze uzębienie wymaga tylko nieznacznej korekty, piękny uśmiech można osiągnąć przy pomocy licówek, czyli cienkich, pojedynczych płytek, które zakłada się na zęby. W ten sposób można całkowicie odmienić wygląd swojego uśmiechu.
Administrator danych: Medicover Sp. z o. o, Al. Jerozolimskie 96, 00 – 807 Warszawa. Cele przetwarzania: kontakt zwrotny lub odpowiedź na zadane pytanie; marketing własnych produktów i usług [w tym profilowanie]; marketing produktów i usług Medicover Polska [w tym profilowanie]. Pełna informacja na temat przetwarzania danych: klauzula informacyjna.
Wyrównanie zębów, usunięcie nieestetycznych przebarwień, naprawienie ukruszeń czy zakrycie diastemy… Dobrze wykonane licówki, o które będziemy sumiennie dbać, będą nam służyć wiele lat. Dlatego warto wybrać się do Prestige Dent Wrocław, w którym starannie zadbamy o estetykę twojego uśmiechu.
Czym są licówki?
Licówki pozwalają w łatwy, szybki i bezbolesny sposób poprawić estetykę uśmiechu. Mają postać bardzo cienkich, pojedynczych płytek. Zakłada się je na przednią (licową) stronę zębów przy pomocy specjalnego kleju. Zwykle służą do poprawienia wyglądu zębów oraz skorygowania niewielkiej wady zgryzu bez leczenia ortodontycznego. Licówki dobrej jakości swoim wyglądem i barwą bardzo przypominają naturalne uzębienie pacjenta. Licówki najczęściej wykonuje się z ceramiki lub porcelany (te są najbardziej estetyczne i przy okazji najtrwalsze). Można jednak wykorzystać także licówki akrylowe lub kompozytowe.
Dla kogo licówki będą odpowiednie?
Na licówki decydują się głównie ci pacjenci, którzy pragną poprawić estetykę swojego uśmiechu. W końcu dzięki nim możemy zakryć własne nieidealne, np. przebarwione zęby. Licówki można wykorzystać by:
- Zmienić barwę zęba – nieestetyczne przebarwienia, które są trudne do usunięcia, mogą być skutkiem wad szkliwa czy leczenia farmakologicznego. Wybielanie w gabinecie dentystycznym nie zawsze daje zadowalające efekty, natomiast licówki można dobrać idealnie do barwy naturalnych zębów.
- Skorygować kształt korony zęba/zębów.
- Skrócić lub wydłużyć ząb.
- Zamaskować diastemę (szparę między zębami).
- Odbudować wizualnie złamany lub ukruszony ząb.
- Skorygować niewielkie wady zgryzu (efekt wizualny).
Licówki - przeciwwskazania
Jednak nie wszyscy pacjenci mogą skorzystać z licówek. W przypadku mocno zniszczonych zębów nie jest wskazane ich zakładanie. Bruksizm, czyli zgrzytanie zębami, liczne ubytki uzębienia czy poważne wady zgryzu również mogą zdyskwalifikować pacjenta z korekty uśmiechu przy użyciu licówek.
Jakie są rodzaje licówek?
Decydując się na licówki, mamy do wyboru kilka ich rodzajów, w zależności od oczekiwanego efektu oraz zasobności portfela. Obecnie w gabinetach dentystycznych stosuje się licówki akrylowe, ceramiczne, kompozytowe, porcelanowe. Wśród pacjentów coraz większą popularność zyskują licówki mikroiwazyjne, czyli takie, które nie wymagają szlifowania powierzchni zębów przed ich założeniem.
Licówki kompozytowe Wrocław
Ten rodzaj licówek jest stosunkowo tani. Wykonuje się je z kompozytu, który jest wykorzystywany także do uzupełniania ubytków zębowych. Kompozyt jest plastycznym materiałem, jego kształt oraz barwę można bez problemu dopasować do naturalnych zębów danego pacjenta. Licówki kompozytowe są także dość trwałe, ale należy je wymieniać co kilka lat.
Licówki porcelanowe Wrocław
Licówki porcelanowe są elastyczne oraz trwałe, w dodatku nie przebarwiają się. Porcelana, z której są wykonane, jest odporna na osadzanie się kamienia nazębnego. Poza tym ten materiał pozwala odtworzyć bruzdowatą fakturę naturalnego zęba oraz sposób, w jaki odbija on światło. Dzięki temu licówki porcelanowe wyglądają jak prawdziwy ząb. Niestety są dość kosztowne.
Licówki bez szlifowania Wrocław
To najnowocześniejszy model licówek, o ograniczonej inwazyjności (tzw. licówki addytywne). Przed ich założeniem zwykle nie trzeba szlifować, czyli piłować/wygładzać powierzchni naszych zębów, ewentualnie proces ten jest zminimalizowany. Licówkę mikroinwazyjną można praktycznie od razu założyć na ząb i cieszyć się natychmiastową metamorfozą uśmiechu. W dodatku z uwagi na ograniczenie szlifowania zabieg jest odwracalny i pacjent może wrócić do poprzedniego wyglądu, jeśli zechce.
Licówki bez szlifowania są ultra cienkie, osiągają maksymalnie 0,2 – 0,3 mm grubości i są zwykle wykonane z porcelany. Nie są jednak polecane dla każdego (raczej w przypadku mniejszych wad czy niedoskonałości).
Jak wygląda zabieg zakładania licówek?
Przed zabiegiem dentysta przeprowadza dokładny wywiad i wykonuje niezbędne badania, między innymi pantomogram, by dobrze poznać stan zębów pacjenta. Licówki zakłada się na zdrowe, wyleczone zęby. W przypadku próchnicy czy stanu zapalnego, dentysta najpierw musi pacjenta wyleczyć, a dopiero później założyć licówki. Jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań do leczenia, stomatolog-protetyk pobiera wycisk zębów pacjenta (tradycyjny lub cyfrowy). Służy on do wykonania dopasowanych płytek (wykonuje się je w pracowni protetycznej).
Gdy licówki są gotowe, należy przygotować uzębienie pacjenta do ich założenia. W tym celu wykonuje się piaskowanie i cementowanie. Następnie dentysta szlifuje zęby (redukcja szkliwa jest stosunkowo niewielka, mniejsza niż w przypadku koron protetycznych). Proces jest bezbolesny, dzięki znieczuleniu miejscowemu. W niektórych przypadkach szlifowanie szkliwa nie jest potrzebne, np. gdy stosuje się licówki mikroinwazyjne. Po oszlifowaniu zęba można założyć licówki. Samo leczenie zwykle wymaga 2-3 wizyt w gabinecie dentystycznym.
Stomatolodzy estetyczni we Wrocławiu
Specjalista w dziedzinie implantoprotetyki i chirurgii stomatologicznej. W Prestige Dent zajmuje się m.in. ekstrakcją trzecich trzonowców i zębów zatrzymanych, a także stomatologią zachowawczą i estetyczną.