Leczenie kanałowe zębów we Wrocławiu

Endodoncja to dziedzina stomatologii zajmująca się kwestiami usuwania zmian próchniczych sięgających miazgi zęba. Popularnie nazywa się ją leczeniem kanałowym. Dzięki endodoncji możliwe jest uratowanie zęba przed koniecznością jego usunięcia, a także oczywiście pozbycie się uciążliwego bólu zęba. W nowoczesnych gabinetach stomatologicznych do zabiegów związanych z leczeniem kanałowym używa się mikroskopu.

Leczenie kanałowe zęba – kiedy jest potrzebne?

Do endodonty udają się zazwyczaj pacjenci, którym dokucza ból zęba. To bowiem uciążliwe dolegliwości są najczęściej znakiem, że zmiany próchnicze mogą już być na tyle zaawansowane, że sięgnęły miazgi. Leczenie kanałowe to wtedy jedyny ratunek przed usunięciem chorego zęba. Na szczęście dzisiaj możliwości stomatologii są bardzo duże i pozwalają wyleczyć nawet najbardziej rozległe stany zapalne.

Należy jednak pamiętać, że najlepszym rozwiązaniem jest niedopuszczanie do tego, by konieczne było leczenie endodontyczne. Dlatego tak ważne są regularne przeglądy stomatologiczne oraz usuwanie zmian chorobowych na wczesnym etapie ich rozwoju. Sprawia to, że ząb pozostaje silny. Kiedy zaś dojdzie do infekcji miazgi, nie można zwlekać z podjęciem leczenia. Jego zaniechanie grozi poważnymi konsekwencjami i komplikacjami, wśród których jedną z groźniejszych jest tworzenie się torbieli degenerujących kość.

Konsultacja endodontyczna we Wrocławiu – na co zwracać uwagę?

Specjaliści z zakresu stomatologii zachowawczej bardzo często zajmują się również leczeniem kanałowym zębów. To duże ułatwienie, ponieważ wykryte podczas standardowego przeglądu stomatologicznego zmiany chorobowe mogą zostać niemal od razu usunięte i wyleczone. Zdarza się jednak, że dany przypadek jest na tyle skomplikowany i złożony, że wymaga oddzielnej konsultacji ze specjalistą z zakresu endodoncji.

W Prestige Dent we Wrocławiu konsultacja endodontyczna to przede wszystkim rozmowa z lekarzem, a także badanie wewnątrzustne. Najważniejsze jest to, by precyzyjnie określić przyczynę dolegliwości i we właściwy sposób zaplanować leczenie. Dlatego właśnie specjalista najczęściej kieruje też pacjenta na dodatkową diagnostykę – badanie RTG. Dzięki niemu widać dokładnie, gdzie znajduje się stan zapalny oraz w którym zębie i w jakiej jego części należy skoncentrować pole zabiegu.

Podczas konsultacji przed leczeniem kanałowym kluczowe jest to, by pacjent czuł się świadomy zasadności i konieczności przeprowadzenia zabiegu ingerującego w głębokie struktury zęba. Wiedział, co go czeka i jak będzie wyglądał cały proces leczenia. Nasi specjaliści cierpliwie tłumaczą medyczne zawiłości, ponieważ komfort i dobre samopoczucie pacjentów są dla nich najważniejsze.

Jak wygląda leczenie kanałowe zębów?

Leczenie kanałowe rozpoczyna z reguły precyzyjna diagnostyka radiologiczna – dzięki obrazowi z badania lekarz jest w stanie określić, jak powinien wyglądać zabieg oraz m.in. ocenić to, które kanały są zainfekowane. Takie przygotowanie sprawia, że leczenie jest nie tylko skuteczniejsze, ale i sprawniejsze.

Kolejny etap to już sam zabieg stomatologiczny. Pierwszym krokiem jest opracowanie korony zęba, czyli jej otwarcie. Następnie usuwa się widoczną próchnicę i dociera do miazgi. Zainfekowane kanały (lub kanał – w zależności od tego jak rozległe są zmiany i którego zęba dotyczą) oczyszcza się, dezynfekuje i osusza. Końcową procedurą jest wypełnienie kanałów oraz odbudowa korony zęba.

Endodoncja (leczenie kanałowe) często kojarzy się z tym, że wymaga od pacjenta pojawienia się w gabinecie stomatologicznym co najmniej 2 razy. Najpierw po to, by zaaplikować środek dewitalizujący ząb (proces popularnie zwany „zatruwaniem”), a dopiero na kolejnej wizycie ma miejsce oczyszczanie i wypełnianie kanałów. Dzisiaj coraz częściej leczenie kanałowe jest usprawniane i wystarczy jeden zabieg, by pozbyć się stanu zapalnego i odzyskać zdrowe zęby. Bardzo pomocne w tej kwestii jest stosowanie znieczulenia. W Prestige Dent dopasowujemy metodę redukcji bólu do indywidualnych potrzeb pacjenta, dzięki czemu zabiegi przebiegają w komfortowej atmosferze.

Leczenie kanałowe pod mikroskopem – czy warto?

Rozwój technologii ma wpływ również na stomatologię. W Prestige Dent Wrocław wiemy jak dużą pomocą w skutecznym leczeniu jest nowoczesny sprzęt i narzędzia dentystyczne. Jednym z takich przełomowych rozwiązań było dla endodoncji wprowadzenie leczenia kanałowego pod mikroskopem. Jak to działa?

Mikroskop sprawia, że zabieg jest wykonywany precyzyjniej, a także sprawniej. Lekarz ma dużo lepsze pole widzenia, „widzi więcej” – nic go nie jest w stanie zaskoczyć – żaden dodatkowy kanał, żadne rozgałęzienie, uszkodzenie czy zwężenie. Czasami nawet najdokładniejsza diagnostyka RTG bywa w tej kwestii zawodna, ponieważ na zdjęciach poszczególne struktury zęba mogą na siebie zachodzić i się przysłaniać.

Dzięki leczeniu kanałowemu pod mikroskopem pacjent unika ryzyka narażenia na powikłania związane np. z niedostatecznym wypełnieniem kanałów czy ich niewłaściwym oczyszczeniem. Eliminuje się przeoczenia i niedokładności, dzięki czemu powtórne leczenie nie jest potrzebne. W Prestige Dent jesteśmy dumni z tego, że w naszych gabinetach przeprowadzanie zabiegów pod mikroskopem jest standardem.

Ile kosztuje leczenie kanałowe zęba we Wrocławiu?

Koszt leczenia kanałowego uzależniony jest od wielu indywidualnych czynników i nie sposób precyzyjnie określić jednej kwoty, jaka jest związana z wykonaniem tego rodzaju zabiegu. Na cenę wpływa zakres leczenia, tzn. to, ile zębów wymaga interwencji endodontycznej, ile kanałów jest zainfekowanych i jak rozległe są zmiany próchnicze. Znaczenie ma również m.in. rodzaj stosowanego znieczulenia. Warto podkreślić, że leczenie kanałowe pod mikroskopem wiąże się z wyższymi wydatkami niż zabiegi wykonywane bez powiększenia. Jednak jego precyzja jest na tyle duża, że zyski zdecydowanie przewyższają koszty. W każdym przypadku lekarz zawsze dokładnie planuje leczenie przed rozpoczęciem zabiegu i informuje pacjenta o przewidywanej cenie. Orientacyjne koszty poszczególnych procedur z zakresu endodoncji można znaleźć tutaj: Cennik leczenie kanałowe Wrocław.

Endodonci we Wrocławiu

Specjalistka w zakresie stomatologii estetycznej, zachowawczej i endodoncji (leczenie kanałowe). Regularnie uczestniczy w szkoleniach, kursach oraz konferencjach naukowych podnoszących kwalifikacje zawodowe. Dzięki temu wiedza lek. dent. Lewandowskiej jest zawsze aktualna.

NorwayGermanEnglish