Diagnostyka stomatologiczna we Wrocławiu

Kompleksowe leczenie stomatologiczne nie może się obyć bez profesjonalnej diagnostyki. W dziedzinach takich jak endodoncja czy implantologia badania RTG są niezbędne, by postawić trafną diagnozę i móc na jej podstawie stworzyć właściwy plan leczenia. W Prestige Dent jesteśmy tego świadomi, dlatego w naszym centrum pacjenci mogą od ręki wykonać rentgen czy tomografię komputerową zębów.

Diagnostyka radiologiczna zębów – dlaczego warto?

Badania diagnostyczne – czy to RTG czy tomograficzne – pozwalają precyzyjnie zaplanować leczenie i przewidzieć jego efekty jeszcze zanim pacjent usiądzie na fotelu stomatologicznym. Wysoki poziom diagnostyki to pewność i gwarancja prawidłowego leczenia. Dzięki badaniom jest ono skuteczniejsze, ponieważ w czasie zabiegu nic nie jest już w stanie zaskoczyć lekarza. Specjalista jest przygotowany na to, co zastanie np. po opracowaniu korony w poszczególnych kanałach zęba pacjenta (leczenie endodontyczne). Profesjonalna diagnostyka to również większa precyzja – czasami dolegliwości wynikające ze stanu zapalnego są trudne do dokładnego zlokalizowania. Po wykonaniu zdjęcia RTG zęba lekarz nie ma już wątpliwości, czy konieczny będzie zabieg czy może problem leży obok.

Rodzaje badań diagnostycznych – leczenie zębów

Jest kilka rodzajów badań diagnostycznych, które wykonuje się przed leczeniem lub w jego trakcie. Najpopularniejszym jest punktowy rentgen zęba, ale często wykonuje się również pantomogram. W przypadku, gdy planowane jest leczenie ortodontyczne, lekarz poleca zrobienie zdjęcia RTG cefalometrycznego. Zaś kiedy potrzebna jest naprawdę precyzyjna i szczegółowa diagnostyka, pacjent jest kierowany na tomografię komputerową zębów. Czym charakteryzują się poszczególne rodzaje badań diagnostycznych w stomatologii?

Punktowy rentgen zęba

To najbardziej podstawowe i najczęściej wykonywane badanie radiologiczne w stomatologii. Obrazuje stan zdrowia pojedynczych zębów. Najczęściej jest wykorzystywane w endodoncji, czyli leczeniu kanałowym. Dzięki niemu lekarz jest w stanie ocenić, czy korzenie zęba objęte są stanem zapalnym i wymagają oczyszczenia w czasie zabiegu. Specjalista widzi też na zdjęciu, jaki zakres mają zmiany chorobowe. RTG punktowe zęba (profesjonalnie zwane zdjęciem wewnątrzustnym) to najmniej kosztowne badanie diagnostyczne w stomatologii.

RTG pantomograficzne

Pantomogram, zwany również panoramą lub zdjęciem panoramicznym, to zdjęcie, które pozwala na dokładne sprawdzenie stanu zdrowia zębów i przygotowanie planu leczenia stomatologicznego. Jego obraz obejmuje zakres znacznie większy niż standardowe RTG punktowe, ponieważ ukazuje obszar całej szczęki i żuchwy, wszystkich koron i korzeni zębów, a także stawów skroniowo-żuchwowych i zatok szczękowych. RTG pantomograficzne stanowi podstawowe badanie wykonywane przed poważniejszymi zabiegami chirurgicznymi. Jest pomocne, a czasem wręcz niezbędne, w leczeniu endodontycznym, chirurgicznym, implantologicznym i ortodontycznym.

RTG cefalometryczne

Cechą charakterystyczną cefalometrii (czyli właśnie zdjęcia RTG cefalometrycznego) jest to, że wykonuje się je w pozycji bocznej – z widokiem z profilu. Wynika to z tego, że RTG cefalometryczne jest wykorzystywane przede wszystkim do diagnozowania wad zgryzu. Na takie badanie będą więc kierowali w znacznej części lekarze ortodonci, ale również protetycy i chirurdzy stomatologiczni. Zdjęcie cefalometryczne obrazuje struktury kostne, tkanki miękkie i zatoki przynosowe. Umożliwia również pobranie pomiarów, które służą opracowaniu kompleksowego planu leczenia ortodontycznego czy protetycznego.

Tomografia komputerowa zębów (CBCT)

CBCT, czyli stożkowa tomografia komputerowa, pozwala na sprawdzenie stanu kości szczęki i żuchwy, a także stawów skroniowo-żuchwowych i zatok obocznych nosa. Na obrazie widać oczywiście również całe uzębienie, co sprawia, że jest to badanie, które wykonuje się wtedy, kiedy potrzebna jest naprawdę szczegółowa diagnostyka. Tomografia komputerowa przeprowadzana jest w technologii 3D, dzięki czemu obraz z badania jest bardzo precyzyjny. Co więcej, nowoczesny typ badania – CBCT – sprawia, że jest ono wykonywane w pozycji stojącej i nie wymaga wsuwania do specjalnej aparatury-tuby, jak ma to miejsce w przypadku tradycyjnej tomografii komputerowej.

Diagnostyka stomatologiczna we Wrocławiu – jak wygląda?

W Prestige Dent profesjonalna diagnostyka to dla nas priorytet i podstawa działania. To dlatego przywiązujemy dużą wagę do tego, żeby posiadać w naszym centrum najnowocześniejszą dostępną na świecie aparaturę i sprzęt do wykonywania badań. Dzięki tym narzędziom nasi specjaliści mogą uzyskiwać informacje o organizmie pacjenta w niespotykanej wcześniej formie.

Wyniki badań przekazujemy pacjentom w formie cyfrowej, na nośnikach CD. Jeśli zachodzi taka potrzeba, doświadczony lekarz specjalista radiolog przygotuje opis przeprowadzonego badania. Pracownia radiologiczna zlokalizowana na miejscu pozwala nam w szybszy sposób realizować plany leczenia i działać skuteczniej, a dla pacjentów jest wygodną możliwością załatwienia wszystkich procedur w ramach jednej placówki.

Cennik diagnostyki stomatologicznej we Wrocławiu

NorwayGermanEnglish