Profilaktyka stomatologiczna we Wrocławiu

Profilaktyka to słowo, które kojarzy się z zapobieganiem. W przypadku stomatologii i spraw związanych z uśmiechem odnosi się ona przede wszystkim do tego, by nie dopuszczać do powstawania ubytków czy stanów zapalnych w zębach, a także chociażby tworzenia się wad zgryzu. Jak to zrobić? Ważne jest to, aby pamiętać, że regularność to podstawa. W Prestige Dent każdy pacjent może liczyć na wskazówki dotyczące codziennego dbania o uśmiech, a także na profesjonalne zabiegi higienizacyjne.

Na czym polega profilaktyka stomatologiczna?

Zapobiegać powstawaniu niepożądanych ognisk próchnicy czy stanów zapalnych można dwojako – zachowując odpowiednią higienę jamy ustnej i regularnie kontrolując zdrowie zębów, dziąseł i przyzębia. Warto mieć na uwadze, że obie metody najskuteczniej działają w połączeniu, stosowanie tylko jednej z nich nie będzie dawało dobrych efektów. Od czego należy więc zacząć? Z pewnością od wizyty u lekarza stomatologa. Przegląd stomatologiczny wykonywany raz na pół roku pozwoli wykryć ewentualne ubytki czy stany zapalne na wczesnym etapie rozwoju. Dzięki temu leczenie będzie szybsze, łatwiejsze, mniej kosztowne i będzie obejmowało mniejszy zakres (np. mniejszą powierzchnię zęba).

Kontrole to więc podstawa profilaktyki stomatologicznej. W każdym przypadku dentysta będzie też w stanie skierować na dodatkowe badania diagnostyczne czy na konsultację do innego specjalisty, jeśli uzna, że konieczne jest leczenie wykraczające poza jego kompetencje. Usunięcie zęba, zabiegi na dziąsłach, uzupełnienia protetyczne czy może leczenie ortodontyczne – to stomatolog najlepiej oceni, jakie są potrzeby lecznicze pacjenta.

Nie mniej ważnym od regularnych przeglądów elementem profilaktyki jest codzienne dbanie o uśmiech. To bardzo ważne w jaki sposób przeprowadza się higienę jamy ustnej. Dlatego właśnie w Prestige Dent nasi specjaliści dobiorą dla pacjenta odpowiednią szczoteczkę, pastę oraz pozostałe środki do pielęgnacji jamy ustnej. Zespół higienistek jest zawsze do dyspozycji pacjentów w kwestiach wskazówek dotyczących tego, jak myć zęby, jakiej techniki i produktów używać, a także czego np. unikać, by na długi czas zachować piękny uśmiech.

Higienizacja zębów we Wrocławiu – jakie zabiegi?

Jeśli mowa o higienistkach, to nie sposób nie wspomnieć o wyjątkowo skutecznym, chociaż w Polsce nadal nie dość mocno docenianym, zabiegu profesjonalnej higienizacji zębów. Na czym ona polega? Kompleksowa higienizacja obejmuje trzy procedury – scaling, piaskowanie i fluoryzację zębów. Całość pozwala oczyścić jamę ustną, a także zabezpieczyć zęby przed próchnicą i nadwrażliwością. W Prestige Dent zabiegi można wykonać w pakiecie – podczas jednej wizyty. Czym dokładnie charakteryzują się poszczególne zabiegi?

Scaling zębów – co to jest?

Scaling (lub po prostu „skaling”), to zabieg, którego głównym celem jest usunięcie złogów kamienia nazębnego z powierzchni zębów i okolic przyzębia. Dlaczego warto to robić? Ponieważ osadzający się kamień tworzy środowisko do rozwoju różnego rodzaju bakterii. Te z czasem wywołują stany zapalne, doprowadzają do rozwoju próchnicy, a nawet są przyczyną pojawienia się paradontozy – jednej z najpoważniejszych chorób przyzębia.

Co powoduje gromadzenie się kamienia nazębnego? Jest to skłonność w dużej mierze indywidualna. Wiele jednak zależy też od tego, czy pacjent pali papierosy albo pije dużo kawy lub herbaty. Te czynniki sprawiają, że zabieg scalingu powinien być wykonywany częściej. Zwykle wystarcza pojawić się w gabinecie higienistki raz na rok lub pół roku.

Jak wygląda zabieg scalingu? Najnowocześniejsze technologie stosowane w gabinetach Prestige Dent umożliwiają przeprowadzanie procedury z użyciem specjalnego narzędzia zwanego skalerem. Generuje on ultradźwięki i wibracje, za pomocą których „rozbija” złogi kamienia nazębnego.

Piaskowanie zębów – jak wygląda zabieg?

Piaskowanie zębów stanowi zwykle dopełnienie scalingu. To zabieg, podczas którego usuwane są osady nazębne i drobne przebarwienia. Dzięki takiemu oczyszczeniu bardzo często uzyskuje się efekt subtelnego rozjaśnienia uśmiechu. Tutaj znowu znaczenie ma chociażby palenie papierosów czy picie napojów, które „mimochodem” osadzają się na zębach. Jeśli pacjent ma dużo tego typu nawyków, to jest bardzo prawdopodobne, że na piaskowanie będzie musiał się zgłaszać częściej.

Jak wygląda zabieg piaskowania zębów? Odbywa się ono w sposób bardziej mechaniczny niż skaling. Używa się specjalnego proszku (piasku) stomatologicznego, który aplikuje się pod ciśnieniem wraz z wodą. Zarówno skaling, jak i piaskowanie to zabiegi bezbolesne. Delikatny dyskomfort mogą jedynie odczuwać osoby borykające się z nadwrażliwością zębów.

Fluoryzacja zębów – czy warto?

Głównym celem fluoryzacji jest zabezpieczenie szkliwa zębów przed jego demineralizacją. Fluoryzacja może zmniejszać nadwrażliwość, a także chroni zęby przed próchnicą. Chociaż zabieg ten kojarzy się głównie z leczeniem dzieci, to dobrze sprawdzi się również u osób dorosłych. Ważne jest jednak, by zawsze konsultować jego wykonanie ze specjalistą.

Jak wygląda fluoryzacja zębów? To bardzo prosta procedura. Na zęby nakłada się specjalny preparat z fluorem – zwykle jest to przyjemna w smaku pianka. Zabieg ten warto wykonywać raz lub dwa razy w roku. Najlepiej jednak by fluoryzację poprzedzał scaling i piaskowanie. Wtedy efekty są kompleksowe.

Higienizacja i profilaktyka – pierwszy krok do pięknego uśmiechu

Warto korzystać z pomocy zespołu specjalistów w Prestige Dent Wrocław. Zarówno stomatolodzy, jak i higienistki chętnie pomagają, doradzają, a przede wszystkim przeprowadzają profesjonalne procedury profilaktyczne. Instruktaż prawidłowej higieny jamy ustnej to coś, co przyda się każdemu. A pacjenci, którzy raz przychodzą do nas na higienizację, wracają potem regularnie na kontrole i kolejne zabiegi. Dbanie o uśmiech wchodzi w nawyk!

Ile kosztuje higienizacja w Prestige Dent? Sprawdź aktualny cennik tutaj: Cennik profilaktyka stomatologiczna Wrocław

Higienistki stomatologiczne we Wrocławiu

Klaudia Cieślawska

Dyplomowana higienistka stomatologiczna, która przywiązuje dużą wagę do rozwoju zawodowego. Regularnie uczestniczy w kursach i szkoleniach z dziedziny higienizacji i profilaktyki stomatologicznej. W Prestige Dent zajmuje się przeprowadzaniem zabiegów kompleksowej higienizacji, a także wspomaga pracę lekarzy, asystując zachowawcom i protetykom.

NorwayGermanEnglish