Ortodoncja we Wrocławiu

Śmiało można stwierdzić, że ortodoncja to jedna z najbardziej wyrafinowanych dziedzin stomatologii. Lekarze ortodonci zajmują się korygowaniem wad zgryzu. Ich praca przekłada się na estetyczny wygląd uśmiechów pacjentów, ale to oczywiście nie wszystko. Prawidłowy zgryz jest ważny też ze względów zdrowotnych. W Prestige Dent pomagamy pozbyć się nieprawidłowości zębowych – zarówno stłoczeń, jak i szparowatości.

Aparat na zęby – dlaczego warto?

Zacznijmy od aspektów zdrowotnych – jakie są korzyści wyeliminowania wad zgryzu? Prawidłowo ułożone zęby łatwiej czyścić, utrzymanie ich higieny jest po prostu prostsze z uwagi na to, że nie ma chociażby problemu ze stłoczeniami. Dzięki zachowaniu codziennych nawyków szczotkowania i nitkowania ryzyko wystąpienia próchnicy czy chorób przyzębia obniża się. Nawet jednak jeśli dochodzi do stanów zapalnych, to przez to, że zęby są „proste”, stomatolog jest w stanie sprawniej i skuteczniej przeprowadzić leczenie.

Wady zgryzu mogą powodować problemy z wymową, przeżuwaniem, a także są częstą przyczyną dysfunkcji pracy stawów skroniowo-żuchwowych. To wszystko sprawia, że wada, która na pozór wydaje się wyłącznie estetyczna, pociąga za sobą wiele przykrych dolegliwości i po prostu utrudnia normalne funkcjonowanie.

Oczywiście nie można zapomnieć również o wizualnym aspekcie prawidłowego zgryzu. Wady często są przyczyną kompleksów. Powodują, że pacjenci rzadziej, a już na pewno mniej szeroko się uśmiechają. Leczenie ortodontyczne sprawia zaś, że wygląda się młodziej, atrakcyjniej i ma się poczucie bycia bardziej zadbanym. Aparat ortodontyczny może założyć zarówno dziecko, jak i osoba dorosła. Nie warto czekać, estetycznie prezentujące się zęby naprawdę zmieniają życie!

Jak wygląda leczenie ortodontyczne?

Współczesna stomatologia, a dokładniej mówiąc – ortodoncja, oferuje wiele różnych metod korekcji wad zgryzu. Wszystko po to, aby, po pierwsze, jak najlepiej dopasować sposób leczenia do określonego problemu, z jakim boryka się pacjent. Po drugie zaś, aby dostosować się do stylu życia leczonego – tutaj na pierwszy plan w ostatnim czasie wychodzą przede wszystkim wszelkie estetyczne metody korekcji, takie jak np. przezroczyste nakładki.

Ponieważ sposobów leczenia ortodontycznego jest tak wiele, nie sposób prosto odpowiedzieć na pytanie, jak wygląda taki proces. W każdym przypadku zaczyna się on jednak tak samo. Od konsultacji ze specjalistą w zakresie ortodoncji. Lekarz ocenia stan zdrowia jamy ustnej i potrzeby lecznicze na podstawie rozmowy z pacjentem o jego problemach stomatologicznych, a także oczekiwaniach. Standardową praktyką jest również wykonanie pełnej diagnostyki – w przypadku leczenia ortodontycznego są to przede wszystkim RTG pantomograficzne i cefalometryczne. Dalsze etapy zależą już od tego, na jaki rodzaj korekcji zdecyduje się pacjent.

Rodzaje aparatów ortodontycznych

Współczesna ortodoncja skupia się na dostarczaniu już nie tylko skutecznych sposobów na korygowanie wad zgryzu, ale również takich metod, które będą zapewniały jak najbardziej estetyczny efekt w czasie trwania leczenia. Jak wiadomo, leczenie ortodontyczne wymaga od pacjenta dużego zaangażowania i cierpliwości. Czas noszenia aparatu ortodontycznego to nawet kilka lat, a nie należy zapominać, że potem konieczna jest również retencja, która pozwala utrzymać efekt. Jakie są możliwości i rodzaje aparatów i jak wygląda leczenie w poszczególnych przypadkach?

Ruchome aparaty ortodontyczne – dla kogo?

Aparaty ruchome są inaczej nazywane zdejmowanymi, ponieważ umożliwiają elastyczne decydowanie o tym, kiedy się je nosi, a kiedy nie. Stosowane są przede wszystkim w leczeniu wad zgryzu u dzieci i młodzieży i w tych grupach ich skuteczność jest największa. Chociaż w przypadku takiej korekcji można mówić o dużej swobodzie, to należy pamiętać, że aby uzyskać pożądane efekty trzeba się wykazać dużą samodyscypliną. Ruchomy aparat ortodontyczny powinien być zdejmowany w zasadzie wyłącznie na czas posiłków – o ile lekarz prowadzący nie zaleci inaczej.

Ruchomą formę przyjmują też najczęściej tzw. retainery, czyli aparaty retencyjne. Zakłada się je po właściwym leczeniu ortodontycznym, po to, aby utrzymać efekt „prostego zgryzu”.

Stałe aparaty ortodontyczne – czy są skuteczne?

Najczęściej stosowaną metodą korekcji wad zgryzu, nawet tych bardzo zaawansowanych, jest noszenie stałego aparatu ortodontycznego. Mocuje się go do zębów pacjenta na cały czas trwania leczenia i regularnie, w miarę postępów w korygowaniu ustawienia uzębienia, dostosowuje się części do zmieniającego się kształtu i struktury łuków zębowych. Chodzi m.in. o wymianę gumek (ligatur) i drutów, które należy wymieniać na kolejnych wizytach.

Jak wygląda leczenie stałym aparatem ortodontycznym? Przede wszystkim w przypadku tej metody niezbędne są regularne wizyty kontrolne u ortodonty. To na nich śledzi się to, czy leczenie przebiega w poprawny i satysfakcjonujący sposób. To także w czasie konsultacji wymienia się wspomniane wcześniej części aparatu, tak, by korekcja postępowała. Likwidowanie wad zgryzu pacjenci zawdzięczają głównie drutom, które są napięte wzdłuż łuków zębowych. Jednak owe druty umocowane są w specjalnych zamkach, które przykleja się do poszczególnych zębów.

Warto wspomnieć, że w ramach leczenia stałym aparatem można zdecydować się na różne opcje. Są klasyczne metalowe aparaty, których niewątpliwą zaletą jest cena, ale są one również najbardziej widoczne. Są też tzw. aparaty stałe estetyczne, np. ceramiczne lub szafirowe, które umożliwiają uzyskanie bardziej subtelnego efektu.

Invisalign we Wrocławiu – czy warto wybrać przezroczyste nakładki?

Innowacyjnym rozwiązaniem na korygowanie wad zgryzu są niemal niewidoczne nakładki Invisalign. To forma ruchomego aparatu ortodontycznego. Nakładki wykonuje się na specjalne zamówienie, indywidualnie dla każdego pacjenta. Nie posiadają one metalowych elementów, ich struktura jest transparentna, a więc praktycznie niewidoczna. Invisalign to metoda niezwykle skuteczna, ale również dająca dużą elastyczność i swobodę dla pacjenta – to on podejmuje decyzję, kiedy nosi nakładki, a kiedy je zdejmuje. Warto jednak pamiętać, że dla najlepszej skuteczności powinno się z nich rezygnować jak najrzadziej.

To idealna metoda leczenia ortodontycznego dla tych osób, którym zależy na korygowaniu wady zgryzu w estetyczny i jak najmniej widoczny sposób. W naszym centrum Prestige Dent we Wrocławiu przyjmują certyfikowani specjaliści w zakresie systemu Invisalign. Wiemy, jak przywracać piękny uśmiech w subtelny sposób! Dodatkowo, u nas pacjenci mogą liczyć na wizualizację efektów leczenia jeszcze przed jego rozpoczęciem. Dzięki temu motywacja do noszenia nakładek jest jeszcze większa, bo widać, jakim rezultatem zakończy się proces.

Wady zgryzu – jak długo trzeba nosić aparat?

Nie sposób określić precyzyjnie, ile trwa leczenie ortodontyczne. Czas jest w największej mierze uzależniony od tego, z jaką wadą zgryzu boryka się pacjent. Im jest ona poważniejsza czy bardziej skomplikowana, tym prawdopodobnie dłuższe będzie leczenie. Wiele też zależy od wybranej metody korekcji, a nawet od wieku pacjenta – zęby nastolatków i dzieci są bardziej podatne na korekcję niż te u osób dorosłych. Aparat stały nosi się od 1 roku do 3 lat. Przeciętnie więc ok. 1,5 roku.

Warto jednak pamiętać o tym, że po zakończeniu właściwego leczenia niezbędna jest dbałość o zachowanie efektów poprzez zakładanie aparatu retencyjnego. W jego przypadku również długość noszenia może być bardzo zróżnicowana u pacjentów. Są osoby, które będą nosić retainer kilka miesięcy, a są takie, które już do końca życia powinny pamiętać o tym, by raz na jakiś czas podtrzymywać efekt korekcji.

Ile kosztuje leczenie ortodontyczne we Wrocławiu?

Ceny aparatów na zęby są zróżnicowane. Za ruchomy aparat ortodontyczny lub retainer trzeba zapłacić kilkaset złotych. Za aparat stały – ok. 2000 tysiące złotych. Leczenie przezroczystymi nakładkami Invisalign to już koszt w sumie kilkunastu tysięcy złotych. Ostateczne koszty zależą jednak od konkretnego planu leczenia, który wyznacza ortodonta. Jeśli chodzi o system Invisalign, to kluczowe będzie m.in. to, ile par nakładek będzie trzeba wyprodukować, aby uzyskać satysfakcjonujący efekt korekcji. W przypadku aparatu stałego należy zaś pamiętać o regularnych kontrolach i wizytach, na których wymieniane są poszczególne części odpowiadające za korekcję. Zarówno konsultacje, jak i diagnostyka, wiążą się z dodatkowymi kosztami. Leczenie ortodontyczne to nie jedynie aparat.

Cennik usług ortodontycznych we Wrocławiu

Aparat na zęby = efekt metamorfozy uśmiechu?

Zbytnim uproszczeniem jest myślenie, że ortodoncja dotyczy jedynie „prostowania zębów”. Prawidłowo zaplanowane i przeprowadzone leczenie ortodontyczne często ma wpływ na dobre samopoczucie i ogólny stan zdrowia pacjenta.

W Prestige Dent we Wrocławiu przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego podchodzimy do każdego pacjenta w całkowicie indywidualny sposób. Tu nie ma dwóch jednakowych przypadków. Ortodontycznie korygujemy niedociągnięcia natury. Najlepsze efekty leczenia ortodontycznego uzyskujemy stymulując i kierując jej działaniami, które są wspierane przez naszą wiedzę i umiejętności. Tym samym pomagamy organizmowi pacjenta samemu doprowadzić do oczekiwanych efektów leczenia, bez forsowania organizmu, za to z zaangażowaniem i cierpliwością.

W ortodoncji najważniejszy jest pacjent oraz efekt końcowy. Stosowane w naszym centrum aparaty, materiały pomocnicze oraz narzędzia zapewniają komfort i dobre samopoczucie. Rezultaty są zaś wyraźnie widoczne – w szerokich uśmiechach naszych pacjentów!

Ortodonci we Wrocławiu

Marta Pawlicka - Gil

Specjalistka w zakresie ortodoncji. W Prestige Dent Wrocław zajmuje się kompleksowym leczeniem ortodontycznym dzieci i dorosłych. Certyfikowany lekarz Invisalign. Członkini Polskiego Towarzystwa Ortodontycznego, autorka publikacji i wystąpień na konferencjach krajowych.

NorwayGermanEnglish