Stomatologia dziecięca Wrocław

W trosce o piękny uśmiech Twojej pociechy należy już od najmłodszych lat zadbać o zdrowie zębów dziecka. Wcześnie wykryta próchnica pozwala szybko wdrożyć odpowiednie leczenie, aby zapobiec poważnym konsekwencjom zdrowotnym. Warto przy tym podkreślić, że stan mlecznego uzębienia ma kluczowy wpływ na prawidłowy rozwój zębów stałych. Na szczęście dzięki profesjonalnej pomocy stomatologicznej można przeciwdziałać stanom zapalnym i poważniejszym problemom zdrowotnym – chociażby z tego względu nie warto zwlekać z pierwszą wizytą u dentysty.

Co to jest wizyta adaptacyjna?

Zastanawiasz się, kiedy powinieneś zapisać dziecko do dentysty? Pierwsza wizyta adaptacyjna powinna odbyć się w wieku 2-3 lat, ale można się na nią umówić już po pojawieniu się pierwszego ząbka. Im wcześniej zapiszesz maluszka do dentysty, tym szybciej specjalista będzie mógł zastosować odpowiednie leczenie. Warto podkreślić, że wizyta adaptacyjna służy przede wszystkim oswojeniu dziecka z gabinetem stomatologicznym. Co za tym idzie, dentysta nie przeprowadza żadnych zabiegów. To czas, w którym maluszek może przyzwyczaić się do nieznanych dotąd zapachów i widoku narzędzi. Taka wizyta zawsze przebiega w miłej atmosferze, aby zachęcić dziecko do kolejnych spotkań. Dzięki temu uda Ci się przekonać dziecko, że nie musi się niczego bać. Dodatkowo podczas takiej wizyty lekarz opowiada maluchowi, na czym polega jego praca i dlaczego tak ważna jest higiena jamy ustnej.

Na czym polega przegląd stomatologiczny u dziecka?

W zależności od nastawienia pociechy, pierwszy przegląd stomatologiczny może odbyć się już podczas wizyty adaptacyjnej lub na kolejnym spotkaniu z dentystą. Rodzic nie musi być wówczas obecny, chyba że dziecko wolałoby, aby mama lub tata mu towarzyszyli. Podczas przeglądu dentysta dokładnie ogląda ząbki maluszka, informując go o kolejnych czynnościach. W zależności od stanu uzębienia może zdecydować o przeprowadzeniu drobnych zabiegów, na przykład czyszczenia lub fluoryzacji. Najważniejsze jest jednak, że w tym czasie dentysta ma możliwość natychmiastowego wykrycia wszystkich ubytków próchnicowych. Dzięki temu szybko wdroży odpowiednie leczenie, co pozwoli uniknąć bardziej inwazyjnych zabiegów stomatologicznych na późniejszym etapie.

W przypadku młodszych dzieci zaleca się także wykonanie kilku wizyt z przeglądem uzębienia, zanim lekarz będzie musiał zastosować wypełnienie lub wyrwać ząb. W efekcie pociecha będzie bardziej oswojona z gabinetem dentystycznym i łatwiej da się ją przekonać, że niezbędne jest przeprowadzenie nieco bardziej inwazyjnego zabiegu.

Jakie wypełnienia stosuje się w zębach mlecznych?

Oczywiście w trosce o zdrowe zęby dziecka należy pamiętać o regularnym leczeniu mlecznego uzębienia. Tymczasem niektórzy rodzice uważają, że nie warto chodzić do dentysty, aby leczyć zęby, które nie są na stałe. To błąd, ponieważ stan mlecznego uzębienia wpływa na zdrowie całej jamy ustnej. Co więcej, niewyleczona próchnica może szybko przenieść się na zęby stałe. Ważne jest zatem regularne leczenie ubytków za pomocą odpowiednich technik stomatologicznych.

Jakie wypełnienia stosuje się w przypadku najmłodszych pacjentów? Leczenie zębów mlecznych objętych próchnicą zazwyczaj sprowadza się do zastosowania tak zwanego wypełnienia glassjonomerowego. To świetne rozwiązanie właśnie w przypadku pierwszego uzębienia! Takie wypełnienia składają się ze specjalnie dobranych cementów. Cechują się większą kruchością niż kompozyty stosowane u osób dorosłych, ale jednocześnie znakomicie łączą się z tkankami zęba. Co więcej, uwalniają się jony fluorowe, które mają wpływ na regenerację szkliwa oraz zębiny. W efekcie leczenie zębów dzieci z wykorzystaniem wypełnień glassjonomerowych skutecznie zapobiega rozwojowi próchnicy, chroniąc zęby stałe przed powstawaniem ubytków.

Leczenie zębów mlecznych - jakie zabiegi są realizowane?

Stomatologia dziecięca to nie tylko leczenie próchnicy z zastosowaniem wypełnienia, ale także szereg innych zabiegów. Są one wykonywane zarówno profilaktycznie, jak i w celu wyleczenia istniejących już problemów stomatologicznych. Przykładem takiego zabiegu jest zastosowanie specjalnych opatrunków do zębów mlecznych. Wykorzystuje się je między innymi do leczenia kanałowego i przy wystąpieniu ostrego stanu zapalnego, głównie w obszarze miazgi. Opatrunek ma działanie nie tylko przeciwzapalne, ale i przeciwbólowe, umożliwiając przeprowadzenie bezbolesnego oczyszczenia kanałów.

Innym zabiegiem z zakresu pedodoncji jest wyrywanie zębów mlecznych. Główne wskazanie do jego wykonania stanowi zapalenie przyzębia, intensywnie postępująca próchnica, zgorzelinowy rozpad miazgi oraz przetoki w zębach. Zabieg ekstrakcji przeprowadza się wówczas, gdy standardowe procedury profilaktyczne są już niewystarczające. Zazwyczaj usuwanie zębów mlecznych odbywa się z zastosowaniem znieczulenia miejscowego.

Jakie zabiegi są wykonywane w ramach pedodoncji?

Pedodoncja, czyli stomatologia dziecięca, sprowadza się głównie do leczenia zębów mlecznych. Poza przeprowadzaniem zabiegów z zastosowaniem opatrunku lub wypełnienia, warto też wspomnieć o innych procedurach realizowanych w ramach szeroko pojętej profilaktyki. Stomatolog dziecięcy może przeprowadzić lakierowanie lub lakowanie zębów mlecznych, aby ochronić je przed pojawieniem się próchnicy. Jeszcze innym zabiegiem jest tak zwane lapisowanie. Polega ono na pokryciu zębów mlecznych specjalnym preparatem zapobiegającym rozwojowi próchnicy. W efekcie pierwsze ząbki dziecka stają się twardsze i bardziej odporne na uszkodzenia.

Stomatologia dziecięca we Wrocławiu – zadbaj o uśmiech malucha!

Warto dbać o uśmiech maluszka już od najmłodszych lat, aby przeciwdziałać poważnym chorobom stomatologicznym. Należy pamiętać, że nieleczone zęby mleczne mogą w przyszłości spowodować rozwój próchnicy w zębach stałych, a nawet problemy ze zgryzem. Jeśli Twoje dziecko ukończyło dwa latka, najwyższy czas odwiedzić z nim gabinet stomatologa!

Stomatolodzy dziecięcy we Wrocławiu

Dr Jakub Ferenc to doświadczony lekarz specjalizujący się w leczeniu zachowawczym. Po ukończeniu studiów medycznych rozpoczął pracę we Wrocławiu, gdzie zajmuje się leczeniem chorób zębów. Jego pacjenci cenią go za profesjonalizm i troskę o ich dobro oraz za indywidualne podejście do każdego przypadku.

NorwayGermanEnglish