Bezpieczne usuwanie amalgamatów we Wrocławiu

Wiele osób bardzo dobrze kojarzy tzw. „srebrne plomby”. To wypełnienia amalgamatowe, które były bardzo często stosowane w latach 80. i 90. XX wieku. Poza tym, że nie wyglądają tak estetycznie, jak współczesne wypełnienia, stanowią też zagrożenie z uwagi na zawartą w nich rtęć. W centrum Prestige Dent pacjenci mogą liczyć na usunięcie szkodliwych amalgamatów w bezpieczny sposób i zastąpienie ich nowoczesnymi materiałami.

Czym są amalgamaty?

Amalgamat to małe, ciemne wypełnienie, które składa się głównie z metali ciężkich i w przeważającej części z rtęci. Opary tego ostatniego pierwiastka uwalniają się z plomb i przedostają do organizmu, z czasem się w nim kumulując. Narażenie na szkodliwe skutki i konsekwencje posiadania wypełnień amalgamatowych wzrasta w trakcie żucia czy w przypadku problemów ze zgrzytaniem zębami (tzw. bruksizmem).

Dodatkowo, wypełnienia amalgamatowe są mało estetyczne, ich srebrny kolor sprawia, że wyraźnie odznaczają się na tle uzębienia. W porównaniu do współczesnych metod stosowanych w stomatologii – wypełnień kompozytowych – stanowią zdecydowany kontrast.

Czy stare, srebrne wypełnienia są szkodliwe?

Mówiąc w skrócie – tak. Rtęć to pierwiastek szkodliwy dla organizmu ludzkiego, a uwalniane z wypełnień jej opary są wchłaniane przez tkanki otaczające ząb. Rtęć zaburza funkcjonowanie wszystkich narządów, wpływa negatywnie na układ odpornościowy, hormonalny i trawienny. Poprzez to, jak negatywny wpływ ma na układ immunologiczny, powoduje wzmożoną podatność na infekcje pacjentów, a także może przyczyniać się do powstawania nowotworów.

Na czym polega usuwanie wypełnień amalgamatowych metodą SMART?

Szkodliwość wypełnień amalgamatowych sprawia, że zdecydowanie warto je wymienić, jeśli pacjent nadal takie posiada. Niezwykle ważne jest jednak to, by zabieg przeprowadzać w odpowiedni sposób. Tylko działając według ściśle określonych procedur można mieć pewność, że ryzyko przedostania się rtęci do organizmu jest ograniczone do minimum. To bowiem właśnie w czasie wymiany wypełnień wzrasta zagrożenie wynikające z nasilonego uwalniania się oparów rtęci.

Nasz zespół medyczny już od 2014 roku stosuje najwyższe światowe standardy w zakresie bezpiecznego usuwania amalgamatów w oparciu o rekomendowaną przez IAOMT technikę SMART.

SMART to skrót od Safe Mercury Amalgam Removal Technique, czyli bezpiecznej techniki usuwania amalgamatu rtęciowego. To zbiór procedur, jakie należy zachować przy zabiegu stomatologicznym. Wszystko po to, by zapewnić maksymalne bezpieczeństwo – zarówno dla pacjenta, jak i zespołu lekarz-asystent.

Jak wygląda usuwanie amalgamatów w naszej klinice – procedury

  • podawanie pacjentowi w trakcie zabiegu tlenu, by nie wchłaniał oparów rtęci uwalniających się w trakcie zabiegu;
  • użycie wysoko wydajnych urządzeń zasysających (ślinociąg i ssak);
  • zabezpieczenie błony śluzowej gumą izolującą (tzw. koferdamem), aby opiłki z zabiegu nie przedostawały się do gardła i nie wchłaniały przez dziąsła do organizmu;
  • użycie jednorazowej odzieży ochronnej (zarówno przez zespół zabiegowy, jak i pacjenta);
  • zaopatrzenie lekarza i asysty w szczelne maski oddechowe zawierające odpowiednie filtry węglowe;
  • dzielenie wypełnienia na jak największe fragmenty, żeby w jak najmniejszym stopniu zanieczyścić rtęcią organizm w trakcie całej procedury;
  • duże użycie wody w czasie zabiegu, aby zminimalizować temperaturę (im wyższa temperatura, tym większe ryzyko uwalniania się rtęci);
  • dokładne przepłukanie ust wodą po zakończonym zabiegu.

W Prestige Dent stosujemy się do wszystkich zaleceń uznanych organizacji, a także światowych standardów. Zapewniamy możliwie największe zabezpieczenia, które gwarantują pacjentowi bezpieczeństwo zabiegowe, a także komfort i świadomość tego, jakie procedury i w jakim celu są wykonywane.

Nowoczesne i bezpieczne wypełnienia stomatologiczne

Usunięcie tzw. „srebrnej plomby” to jedno, jednak trzeba ją też czymś zastąpić. Jako jeden z nielicznych gabinetów w Europie, nasze centrum stomatologiczne Prestige Dent może się poszczycić tym, iż stosujemy wypełnienia certyfikowane, wolne od bisfenoli. Zakładanie tego typu najnowocześniejszych i biologicznie zgodnych kompozytów jest jednym z przykładów naszego holistycznego podejścia do leczenia stomatologicznego. To wypełnienia nie tylko bezpieczne i trwałe, ale również wyjątkowo estetyczne i dopasowane do naturalnych zębów.

Usuwanie „srebrnych plomb” – dlaczego nie warto zwlekać?

Wiele osób zastanawia się, czy warto wymieniać wypełnienia, jeśli nie odczuwa się żadnych dolegliwości czy szkodliwych skutków ich posiadania. W końcu nosi się je często przez długie lata. Odpowiedź jest jednak prosta – amalgamaty warto usuwać w każdym wieku. Rtęć uwalniana do organizmu kumuluje się w tkankach i z czasem może być przyczyną poważnych problemów ze zdrowiem. Puchnięcie twarzy, nieodczuwane wcześniej alergie czy uczulenia – to wszystko mogą być konsekwencje noszenia starych amalgamatowych wypełnień.

Każdy pacjent powinien jednak pamiętać, że jeśli już decyduje się na usunięcie amalgamatu, to tylko i wyłącznie w odpowiednich warunkach. Niewłaściwa procedura zastosowana w trakcie usunięcia może przynieść więcej szkody niż pożytku. Dlatego zapraszamy do Prestige Dent Wrocław wszystkich, którzy chcieliby wymienić wypełnienia na bezpieczne i estetyczne – nasi przeszkoleni specjaliści działają według międzynarodowych procedur gwarantujących bezpieczeństwo.

Film o procedurze bezpiecznego usuwania amalgamatów w Prestige Dent

Chcąc podzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem z pacjentami, przygotowaliśmy film o procedurze bezpiecznego usuwania amalgamatów w naszym centrum stomatologicznym Prestige Dent we Wrocławiu.

Stomatolodzy zajmujący się bezpiecznym usuwaniem amalgamatów we Wrocławiu

NorwayGermanEnglish