Nasze zęby mogą zostać zniszczone przez defekty zębiny lub szkliwa, zaawansowaną próchnicę albo urazy mechaniczne i nie zawsze jest możliwe ich odbudowanie przy pomocy kompozytu. Wówczas ratunkiem dla naszych zębów mogą być korony protetyczne, które wzmacniają i chronią uszkodzony ząb. Dzięki nim nie odczuwamy dyskomfortu związanego z uszkodzonym zębem oraz w dalszym ciągu możemy cieszyć się estetycznym uśmiechem.
Administrator danych: Medicover Sp. z o. o, Al. Jerozolimskie 96, 00 – 807 Warszawa. Cele przetwarzania: kontakt zwrotny lub odpowiedź na zadane pytanie; marketing własnych produktów i usług [w tym profilowanie]; marketing produktów i usług Medicover Polska [w tym profilowanie]. Pełna informacja na temat przetwarzania danych: klauzula informacyjna.
Czym są korony protetyczne?
Korony protetyczne należą do stałych uzupełnień protetycznych. Ich zadaniem jest wzmocnienie, ochrona oraz przykrycie uszkodzonego zęba. W przypadku znacznego zniszczenia naturalnego zęba korona protetyczna umożliwia jego odbudowanie, tak, by nadal pełnił swoją funkcję. Zwykle koronę protetyczną wykorzystuje się, gdy ząb pacjenta jest na tyle zniszczony, że odbudowanie go kompozytem jest niemożliwe. Wówczas zakłada się ją na naturalny korzeń zęba, przy użyciu wkładu koronowo-korzeniowego. Koronę protetyczną stosuje się także po to, by zastąpić utracony wcześniej ząb. Wówczas zakłada się ją na implant zębowy.
Wśród zalet koron protetycznych możemy wymienić:
- Trwałość zbliżona do naturalnego uzębienia – można spokojnie jeść wszystkie ulubione pokarmy bez obawy ich uszkodzenia.
- Odtwarzają prawidłowy kształt, barwę i funkcję zęba.
- Zapewniają estetyczny wygląd.
- To inwestycja na lata, o ile dobrze o nią zadbamy – o korony protetyczne należy dbać tak samo, jak o naturalne zęby.
W jakich sytuacjach używa się koron protetycznych?
Korony protetyczne zakłada się w wielu sytuacjach. Są bardzo wskazane po leczeniu kanałowym, gdy korona zęba jest mocno uszkodzona, a sam ząb jest osłabiony. Wzmocnienie go przy użyciu korony protetycznej ochroni go przed ewentualnymi dalszymi uszkodzeniami.
Znaczne ubytki próchnicowe, złamanie lub uszkodzenie zęba także mogą być wskazaniem do założenia korony protetycznej. Poza tym dentyści stosują korony, gdy należy chronić słaby ząb przed złamaniem, pokryć zniekształcony ząb, ochronić zęby z wrodzonym brakiem szkliwa czy gdy montuje się most protetyczny.
Koronę protetyczną można założyć również w przypadku całkowitego braku zęba (gdy nie mamy korony oraz korzenia zębowego). Wówczas montuje się ją na implancie zębowym.
Korony w protetyce - przeciwwskazania
Korony protetyczne w stomatologii mają naprawdę szerokie zastosowanie, jednak nie można ich wykorzystać w każdej sytuacji. Przeciwskazaniem do założenia korony protetycznej są:
- pozostałości zęba nad dziąsłem mniejsze niż 2-3 mm;
- zniszczenie zębów na skutek próchnicy sięgającej do poziomu dziąsła lub dalej.
W takich przypadkach klinicznie wydłuża się koronę pozostałego zęba i zakłada koronę tymczasową. Po około 6 miesiącach można założyć docelową koronę protetyczną.
Jakie są rodzaje koron protetycznych?
W zależności od naszego budżetu i oczekiwanych efektów wizualnych, pacjenci mają do wyboru kilka rodzajów koron protetycznych. Na rynku są dostępne:
- korony metalowe;
- korony cyrkonowe;
- korony pełnoceramiczne;
- korony porcelanowe na metalu;
- korony porcelanowe na podbudowie z tlenku cyrkonu.
Najpopularniejsze są korony pełnoceramiczne i porcelanowe na metalu i to na nich się skupimy.
Korony pełnoceramiczne Wrocław
To bardzo estetyczne korony, zapewniające bardzo naturalny wygląd. Materiał, z którego są wykonane, do złudzenia przypomina szkliwo prawdziwych zębów. Nie powodują reakcji alergicznych i nie odbarwiają przylegających tkanek. Jednak nie są pozbawione wad. Są podatne na ścieranie oraz bardzo twarde, przez co mogą przyczyniać się do ścierania się przeciwległych zębów.
Korony porcelanowe Wrocław
Korony porcelanowe na metalu także są estetyczne, jednak zdarza się, że metal może powodować przebarwienia na dziąśle. Te korony, które zawierają nikiel, mogą powodować reakcje alergiczne. Jednak korony na podbudowie z metalu są bardziej elastyczne niż pełnoceramiczne, w związku z czym są mniej podatne na pękanie.
Korony na implantach Wrocław
Koronę na implancie zakłada się w przypadku chęci uzupełnienia całkowitego braku zęba w uzębieniu. Wówczas koronę montuje się na implancie za pomocą łącznika. Na implant możemy założyć koronę: pełnoceramiczną, porcelanową na podbudowie z metalu lub akrylową (tymczasową).
Jaki jest koszt korony protetycznej we Wrocławiu?
Na koszt korony protetycznej największy wpływ ma rodzaj wybranej korony. Ceny zaczynają się powyżej 1 tysiąca złotych, natomiast różnice między wybranymi materiałami są znaczące, warto więc dostosować rozwiązanie do osobistych potrzeb oraz możliwości. Do tego należy doliczyć koszt niezbędnego wkładu koronowo-korzeniowego, który wynosi kilkaset złotych. W kosztorysie należy także uwzględnić cenę konsultacji protetycznej oraz samo założenie korony. Zapraszamy do zapoznania się z orientacyjnym cennikiem naszej kliniki – Cennik Korony Wrocław.
Lekarz stomatolog, obecnie realizujący specjalizację z zakresu chirurgii stomatologicznej. W centrum Prestige Dent we Wrocławiu zajmuje się leczeniem implantologicznym i zabiegami z dziedziny chirurgii stomatologicznej. Jest promotorem holistycznego podejścia leczniczego, opartego na cyfrowym planowaniu zindywidualizowanego, estetycznego i zdrowego uśmiechu dopasowanego do twarzy pacjenta.